poniedziałek, 26 listopada 2012

Wolframowe Źródło (Źródło Św. Wolfganga)

Cytując encyklopedie sudecką :


Wolframowe Źródło (Źródło Św. Wolfganga) (niem. Wolframbrunner) zlokalizowane w  Górach Izerskich pomiędzy szczytami Tłoczyna (783m n.p.m.) i Kowalówka (888m n.p.m.) na wysokości 747m n.p.m. W odległości ok. 500 m od źródła przechodzi żółty szlak turystyczny z  Rozdroża Izerskiego do  Rębiszowa.
W czasach przedchrześcijańskich stanowiło podobno miejsce święte i związane było z kultem Flinsa (Lwińca) - bożka miejscowej ludności. Nie jest to jedynie miejsce w okolicy pretendujące do miana "pogańskiego": kamienne wały nieznanego pochodzenia w okolicach Kopańca, Babia Przełęcz, Plac Czarownic, Pogańska Kaplica.
Pochodzenie nazwy Wolframowe Źródło nie jest do końca wiadome - nie należy jej raczej kojarzyć ze związkami wolframu, których to woda nie zawiera. Faktem jest, że z początkiem chrystianizacji źródło zostało przemianowane na Źródło św. Wolfganga. Obecna obudowa źródła pochodzi z XIX w.

Pewne podanie ludowe mówi ,że woda zawiera rozpuszczone rudy wolframu bo podziemne gnomy podrzucały go w miejsce skradzionego przez siebie srebra.

Jak mówi inna z legend miejscowa czarownica miała na źródło rzucić urok pozbawiający je magicznych właściwości.


1 komentarz:

  1. fajnie widać płynącą wodę...widzę,że Wolframowe Źródło cieszy się powodzeniem :) (też o nim wspominałam,por. http://kronikidomowe.blogspot.com/2012/09/z-serii-ciekawostki-zrodo-sw-wolfganga.html )

    OdpowiedzUsuń