czwartek, 1 grudnia 2011

Kromnów: W kościele będzie galeria artystyczna

W regionie jeleniogórskim jeszcze kilka lat temu poewangelickie kościoły straszyły swoim wyglądem. Gminy nie miały pieniędzy na ich remont i wielu cennym budowlom groziło zawalenie albo rozbiórka. Udało się jednak uratować kilka z nich. W dawnych świątyniach powstają galerie, informacje turystyczne lub małe, lokalne muzea.
Tak jest choćby w Kromnowie w podjeleniogórskiej gminie Stara Kamienica. W wiosce dobiega końca remont dawnego ewangelickiego kościoła. Wkrótce będzie tu można oglądać wystawy, słuchać koncertów czy spotykać się na ciekawych prelekcjach.

- W naszym regionie osiedliło się wielu artystów, więc z zagospodarowaniem galerii nie powinno być problemów - zapewnia Mariusz Marek, zastępca wójta gminy Stara Kamienica. Ale nikt nie będzie ograniczał się do terenu samej gminy. Bo Artystyczna Galeria Izerska - tak właśnie będzie nazywało się to miejsce - ma pokazać różnorodność Dolnego Śląska.

Będzie tu można zobaczyć nie tylko prace malarzy, rzeźbarzy czy ceramików, ale też dowiedzieć się więcej o historii regionu, w którym żyli Polacy, Niemcy i Czesi. Remont kościoła pochłonął około miliona złotych.

W tej samej gminie trwają prace przy ratowaniu kolejnego zabytku ewangelickiego - kościoła w Wojcieszycach. W tym roku udało się zdobyć pieniądze na naprawę tynków, drenaż i oraz montaż stolarki okiennej.

                                             EFEKT KOŃCOWY-NOWA GALERIABrak komentarzy:

Prześlij komentarz