wtorek, 13 marca 2012

PROSZOWA
Proszowa (niem. Gräflich Kunzendorf) – niewielka wieś w Polsce, w dolinie potoku Łada u północnego podnóża Grzbietu Kamienickiego (Góry Izerskie) w gminie Mirsk w powiecie lwóweckim w województwie dolnośląskim. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.Grunty Proszowej położone są na wysokości 455-510 m n.p.m. i zajmują powierzchnię 273 ha. Wg danych z połowy 2000 zamieszkiwana przez 139 mieszkańców. Wieś położona jest na wschód od wsi Przecznica, na zachód od Kwieciszowic i na południe od Rębiszowa. Do 1945 w granicach Niemiec, nosiła nazwę Gräflich Kunzendorf, a tuż po II wojnie światowej (1945-47) – Iwenica.
Prawdopodobne początki wsi sięgają XII lub XIII w., zachowały się źródła z roku 1211, w których wieś wzmiankowana jest jako Cunzdorf (później używane warianty tej nazwy to Kuntzendorff, Cuntzendorff, Kuntzendorf, Kunzendorf, Gräflich Kunzendorf). Na pobliskiej górze Urwistej (562 m n.p.m.) prawdopodobnie znajdował się gród, po którym jednak dziś nie ma już śladu. Pod koniec średniowiecza von Schaffgotschowie, właściciele dzisiejsszej Proszowej i wielu okolicznych wsi zbudowali tu jeden ze swoich dworów.We wsi znajduje się piętnastowieczny kościół św. Jana Chrzciciela, przebudowywany w XVIII w. otrzymał wyposażenie barokowe; w czasie tych (i późniejszych, XIX-wiecznych) robót zatracił swoje pierwotne cechy gotyckie.
W Proszowej istniał jeszcze wybudowany w latach 1742-44 kościół ewangelicki; po roku 1945 nie był używany i uległ dewastacji tak, że w latach osiemdziesiątych XX wieku został rozebrany.

stara piekarnia -podobno do wzięcia ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz