czwartek, 2 czerwca 2011

Miejsca Ciekawe Miejsca Niezwykłe -Kopaniec

Niedaleko wsi Kopaniec położonej w pobliżu Jeleniej Góry znajdują się kamienne wały, których wieku i przeznaczenia nikt nie potrafi określić. Sprawiają wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w zbudowanym przez olbrzymów opuszczonym mieście.

Niech nie zmyli nas informacja, że Kopaniec to wioska. Bo choć domostw w nim niewiele, historię ma tak bogatą i niezwykłą, jak niejedno duże polskie miasto. Warto tam pojechać, bo okolica malownicza, ludzie przyjaźni, a wokół wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. A najbardziej zagadkowe są kamienne wały, które niczym wąż otaczają położoną niżej wieś. Wały zbudowano ze ściśle ułożonych granitowych głazów zawierających domieszki kwarcu. Niektórych dziwi, że przy ich wznoszeniu nie używano zaprawy murarskiej. Ale sprawa nie jest tak tajemnicza, jak nam się wydaje, gdyż w ten sposób budowali mury m.in. starożytni Rzymianie. Inne pytanie od lat nurtuje naukowców: "Kto owe wały w pobliżu Kopańca postawił i po co?". A wystarczy je zobaczyć, aby zadać sobie to samo pytanie. Ciągnące się kilometrami kamienne konstrukcje w niektórych miejscach mają nawet kilka metrów grubości i osiągają wysokość od 1,5 do 5–6 metrów. Badali je poważni naukowcy, badali poszukiwacze sensacji, ale ani jedni, ani drudzy nie potrafili rozwiązać zagadki ich powstania.
A może to Celtowie?
Większość wałów skierowana jest na południowy-wschód. Tak jakby miały one w najkrótszy dzień roku, czyli 21 grudnia, prowadzić promienie wschodzącego słońca po zboczach tutejszych gór ku kamiennym szańcom. W okolicach Kopańca prócz wałów można znaleźć również konstrukcje przypominające porozrywane czworoboki. Niewykluczone, że były to czworokątne szańce kultowe Celtów. Przemawia za tym również położenie wsi pomiędzy dwoma celtyckimi miejscami kultu. Jedno z nich znajduje się na szczycie Ślęży, a drugie w Zaviście w Czechach. Obie miejscowości oddalone są prawie równo po 100 km od Kopańca, a Celtowie co 50 lub 100 km wznosili swoje święte budowle.
Poczuj siłę tego miejsca
Wały poddano też badaniom radiestezyjnym. Okazało się, że gromadzi się w nich duża energia. I dlatego warto w miejscach otoczonych wałami zagłębić się w medytacji i otworzyć na pozytywne oddziaływanie otoczenia.
tekst: Leszek Matela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz