sobota, 28 maja 2011

Miejsca które warto zobaczyć.

Wysoka : (Wisoke, Hochwalde), GW, gmina Międzyrzecz, wieś położona na półwyspie jeziora Paklicko Małe, przy drodze lokalnej z Kaławy do Boryszyna, 11 km na południowy zachód od Międzyrzecza.

Miejscowość o średniowiecznej metryce, wzmiankowana w 1257 roku.

Kościół otacza cmentarz, ogrodzony ceglano-kamiennym murem z ozdobnymi, kutymi bramami. Wewnątrz zachował się między innymi zespół rokokowych ołtarzy.


Tu znajduje się najsilniej uzbrojony i najlepiej zachowany oraz poznany odcinek MRU, zwany Centralny Odcinek Wysoka (Zentralabschnitt lub Abschnitt Hohwalde).
Na liczącym zaledwie 15 km odcinku chciano umieścić aż sto jedenaście obiektów fortyfikacyjnych.
W jego podziemiach w połowie 1943 roku ukryte zostały zakłady produkujące części do silników samolotowych zakładów Daimler.
W podziemnych tunelach przechowywano archiwa z Królewca i dzieła sztuki zagrabione przez Niemców z terenów podbitych. W 1944 roku kontynuowano umacnianie fortyfikacji. W latach 1942 - 1945 istniał tu obóz pracy dla około pięciuset więźniów zatrudnionych przy budowie fortyfikacji MRU. Odcinek Wysoka objęty jest ochroną. 15 lipca 1991 zamknięto kratą wejście do podziemi trasy turystycznej, a 31 grudnia okratowano pozostałe. Od tej pory podziemia można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem.

30 września 1997 Rada Miasta Międzyrzecz podjęła uchwałę o utworzeniu Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Uroczyska Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, na którego terenie znajduje się Wysoka.Na jeziorze Paklicko Małe występuje błotniak stawowy i łabędź niemy, oba objęte ochroną, a z roślin: grzybienie białe, grążel żółty, bluszcz pospolity, wyka lędzianowata, porzeczka alpejska, gorycznik prosty i listera jajowata.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gorzowskiego

Gościniec na Półwyspie - Zaprasza 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz